Kis-Balatonnál kerékpárral
74 millió forintból 5 km bicikliút, a Kis-Balaton Kerékpáros Ház kerékpárkölcsönző, Madárvárta, új, „vízi játszótér” és Kis-Balaton Ház is épült a Nemzeti Fejlesztési Terv részeként. Az egyedülálló természeti terület most először vált megközelíthetővé a látogatók számára.
A turisták a Kis-Balaton Kerékpáros Ház kerékpárkölcsönzőből bérelhetnek biciklit, amivel a Kis-Balatont határoló bicikliúton tekerve egy 50 éve épült kétkamrás vasbeton zsilipre épült új kilátóval találkozhatnak, ami megőrizte a zsilip funkcióját mutató zsiliptáblákat és mozgató berendezéseket is. A kilátóból a Hídvégi-tavat, a Kis-Balaton állat és növényvilágát, a környező természeti területet figyelhetik meg a látogatók. Érdekesség még, hogy a kerékpárút közvetlenül egy ma is működő szivattyútelep mellett vezet, mely üzemelés közben is látható. Az új bicikliút a már meglévő „Madárvárta” szomszédságában ér véget. A különleges faszerkezetű madárlesből figyelhető meg a tó melletti madárvilág. A kilátó és a Madárvárta mellett pihenőhelyeket is kialakítottak.
A projekt részeként valósult meg a Kis-Balaton Ház mellett (Zalavár, Várszigeten, a Zalavár-Zalaszabar összekötő útnál egy új vízi játszótér, amelyben az idelátogató gyermekes családok örömére az elmaradhatatlan játékok – libikóka, többféle hinta, mászóka – mellett „vizes játékok” is helyet kaptak. A játszótér egy részén pedig - gyepes-fás ligetben - erdei kunyhókat építettek, ahol a gyerekek próbára tehetik magukat amellett, hogy a mozgáskoordinációjukat, és az egyensúlyérzéküket is fejlesztik. A terület másik különlegessége a „Madárvárta” elnevezésű madármegfigyelő hely, amelyet svájci egyetemisták, építészhallgatók professzoruk vezetésével tervezték és építették is fel. Közel 100 köbméter akácfát használtak, s az érdekessége az, hogy a fahasábok speciális kötésben vannak elhelyezve, így semmiféle szöget, vagy egyéb rögzítő elemet nem tartalmaznak.
A Kis-Balaton Vízvédelmi Rendszer területén csak a Kányavári sziget látogatható szabadon. Annak érdekében, hogy még több látogató nézhesse meg az egyedülálló növény- és állatvilágot, valamint a különleges fahidat, a kulturált infrastrukturális háttér megteremtése elengedhetetlen, ezt segíti a vizes blokk építése a sziget parkolója mellet. A vízvezetéket és az elektromos ellátást is jelen pályázatból valósítják meg. Tervek szerint a próbaüzem 2008. június 1-én indul. A mozgássérültek, gyermekkocsis családok szigetre bejutásának biztosítása is megoldandó feladat. A hídszerkezet egyedisége miatt az akadálymentesítés egy „komp” beállításával történik, mely igény esetén minden látogatót a szigetre szállít.
|