Guatemala
Fiam idén ismét egy távoli és túristák által kevésbé látogatott országot nézett ki magának a barátaival. Kicsit féltem, mert állítólag nem túl jó a közbiztonság a nagy szegénység miatt és bizony a tisztasággal is hadilábon állnak. Remélem idén nem lesz probléma és óvatosabb lesz mint eddíg. Tavaly Equadorban a fényképezőgépét lopták el trükkösen, míg az előző évben Mexicóban 3 napot töltött kórházban súlyos hányás és hasmenés miatt.
Szóval idén a cél: Guatemala, Belíz és Honduras.
Guatemala egy Magyarországnál nem sokkal nagyobb közép-amerikai ország. Neve indián eredetű. Az ország a hajdani Maja Birodalom központja volt. A maja kultúra 300 és 900 között élte virágkorát. A volt spanyol gyarmat, rövid kitérők után, 1839-ben nyerte el végleges függetlenségét. Felszínének jelentős részét a Kordillerák magas, vulkánokkal tűzdelt hegyláncai uralják. Északi része sík- és dombvidék, amelynek keleti részéből emelkedik ki a Maja-hegység. A Vulkáni-kordillera tűzhányókúpjai közt emelkedik Közép-Amerika legmagasabb csúcsa, a Tajumulco (4220 méter). A részben még ma is aktív vulkánoktól délre 30–70 km szélességben húzódik a Csendes-óceánt követő parti síkság.
Az ország közlekedése eléggé fejletlen. A vasúthálózat hossza 886 km, míg a közúthálózaté 14 118 km. Ezenkívül 11 repülőtér és 5 kikötő van az országban.
Bár a forró égövben helyezkedik el, klímáját a nagy magasság és a hegykoszorú kellemessé teszi. Évi középhőmérséklete 18 Celsius-fok. Guatemalának jellegzetes állatvilága van, de több értékes fafajta is megtalálható. Guatemala területének 5,4%-a védett. Legmagasabb szintű védelemben a 19 nemzeti park részesül. A Tikal Nemzeti Park ( a maja civilizáció egyik legnagyobb városa volt) neve az UNESCO világörökségi listáján is szerepel.
Az ország első spanyol települését, amely a Guatemala nevet viselte, Pedro de Alvarado alapította 1527-ben az Agua- és Fuego-vulkán között, a Guacalate folyó völgyében. 1541-ben a várost földrengés és iszapár pusztította el. Az új főváros ettől a helytől néhány km-rel északabbra 1543 és 1773 között épült föl. 1773-ban azonban egy hatalmas erősségű földrengéssorozat csaknem a földdel tette egyenlővé. A romba dőlt város, Antigua Guatemala falai közé többé sohasem tért vissza az élet. Történelmi emlékhely, idegenforgalmi nevezetesség lett belőle.
A mai Guatemalaváros építését 1776-ban III. Károly spanyol király kezdeményezte. Az új város az előző fővárostól és a veszélyes Agua-vulkántól 50 km-re keletre, a La Ermita fennsíkon épült fel. Guatemalaváros a Guetamalai Köztársaság fővárosa, és egyben legnépesebb települése is. A főváros nyújt otthont az ország legrégebbi és legnagyobb egyetemének a Szent Károly Egyetemnek, melyet még 1676-ban alapítottak, az 1879-ben alapított Nemzeti Könyvtár, és az 1880 óta fennálló Nemzeti Levéltár. De a fővárosban található a legtöbb múzeum is: a Természettudományi Múzeum, Nemzeti Régészeti és Etnológiai Múzeum, Nemzeti Történelmi Múzeum, Modern Művészetek Múzeuma, Popol Vuh Múzeum (Kolumbusz előtti tárgyak), Népművészeti Múzeum is.
|